• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

4 dzień ferii – „Karnawałowy czas, to kolorowych masek szał”

08 lutego 2024

„Karnawałowy czas, to kolorowych masek szał”

Pod takim hasłem zapisał się nasz feryjny czwartek. Niewątpliwie karnawał to okres pełen zabaw, bali, a maski karnawałowe są ich nieodłącznym elementem.

W tym dniu postawiliśmy na przygotowania do piątkowego Balu Przebierańców. Oczywiście słowem wstępu wyjaśniliśmy uczestnikom naszego spotkania istotę karnawału. Chcieliśmy również zapoznać dzieci z jego staropolską tradycją.

Biesiady, muzyka, tańce i wszechobecna radość to kwintesencja polskich zapustów. Bowiem właśnie „zapustami zwano w Polsce czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej albo przez ostatni tydzień lub trzy ostatnie- i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze- dni przed Popielcem”. (wg „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”B. Ogrodowska).

W czasie zapustów bawiono się i ucztowano, na szlacheckich i magnackich dworach organizowano turnieje i polowania, pokaźne i huczne uczty, bajeczne i królewskie bale, a wśród nich modne w Polsce już w XVII w. bale kostiumowe i maskowe.

My zadbaliśmy o to, aby najmłodsi zapoznali się z tradycją, tak bardzo ważną w kulturowej ciągłości, organizując bal przebierańców wiemy, że udział w zabawie maskowej sprawia im wiele radości

Zanim jednak zaczniemy się bawić, warto do tego wydarzenia się przygotować. Stąd też nasza propozycja tworzenia masek karnawałowych. Dla dzieci to fajna frajda móc zaprojektować i wykonać samodzielnie swoją maskę. Wiele z nich stworzyło maskę, która miała być dopełnieniem całości stroju na bal przebierańców

Dzieci przy pomocy kryształków, piórek i brokatu tworzyły prawdziwe fantazyjne połączenia. Powstały niewątpliwie małe dzieła sztuki

Ale na tym nie koniec naszej pracy. Wspólnie wykonaliśmy kolorowe pompony z bibuły, którymi pięknie udekorowaliśmy balową salę. Bo jutro czekała na nas niezapomniana zabawa!