• Zasób 10

    Szary kontrast

  • Zasób 12

    Zaznacz linki

  • Zwiększ font

  • Zasób 11

    Normalny font

  • Zmniejsz font

  • Wysoki kontrast

  • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Folklor Działalność GOK Krzeszów

< powrót

KGW KAMIONKA

Koło Gospodyń powstało w marcu 2015 roku. Koło składa się z mieszkanek dwóch miejscowości: Kamionki Dolnej i Kamionki Kolonii. Obecnie jest 15 członkiń. Przewodniczącą jest Łucja Luboch. Działalność KGW Kamionka to w głównej mierze promowanie zdrowej i domowej kuchni z naszych lokalnych produktów. Częste wyjazdy na różnego rodzaju kiermasze pozwalają im na taką promocję. Organizują również zabawy typu Andrzejki, Sylwester dla okolicznych mieszkańców. Działają w remizie OSP Kamionka Dolna, gdzie dysponują dobrze wyposażoną kuchnią oraz naczyniami na 100 osób.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzeszowie zostało zarejestrowane w dniu 18 października 2004 roku. Od 2008 roku Przewodniczącą KGW jest Agnieszka Kopel. Głównym celem powołania Koła Gospodyń Wiejskich była reaktywacja kultywowania obrzędów i potraw regionu krzeszowskiego. Podczas kilkuletniej pracy Koło Gospodyń Wiejskich doprowadziło do wpisu 4 produktów tradycyjnych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkty te to:

  • krupiak
  • kruszon
  • orzechówka krzeszowska
  • powidła krzeszowskie

Swoje produkty KGW promuje na imprezach lokalnych np. Dni Krzeszowa, Powidlaki, oraz na imprezach organizowanych w województwie podkarpackim m. in. podczas kolejnych edycji konkursu ” Nasze Kulturalne Dziedzictwo” czy

Dzięki niepowtarzalnemu smakowi produkty te są często nagradzane i wyróżniane, czego dowodem może być zdobycie pierwszego miejsca za Zalewajkę” w Turnieju Powiatów na Tradycyjny Podkarpacki Przysmak.

Ostatnim ogromnym sukcesem Koła Gospodyń Wiejskich z Krzeszowa jest zdobycie nagrody „PERŁA 2009″ – najwyższego krajowego wyróżnienia w dziedzinie produktu lokalnego. Perła została przyznana za powidła krzeszowskie. Powidła KGW z Krzeszowa trafiły latem tego roku pod ocenę komisji podczas Targów Rzemiosła i Przedsiębiorczości „AGROBIESZCZADY” w Lesku. Tam powidła krzeszowskie zdobyły uznanie Jury, zostały markowym produktem Podkarpacia. Następnie otrzymały nominację do konkursu krajowego, w którym zdobyły najwyższe wyróżnienie – PERŁĘ 2009. Koło Gospodyń bierze udział we wszystkich imprezach lokalnych i regionalnych związanych z promocją produktów lokalnych.

W 2016 roku koło zdobyło kolejną „Perłę”. Farsz do pierogów Z DUDAMI otrzymał PERŁĘ – główną nagrodę w Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną.

RYS HISTORYCZNY KGW w PODOLSZYNCE PLEBAŃSKIEJ

 

Funkcjonowanie Koła Gospodyń Wiejskich w Podolszynce Plebańskiej datuje się od roku 1967. Pierwszą aktywnie działającą przewodniczącą była Mieczysława Deryło, następnie Ryszarda Sarzyńska, Golec Stanisława, Dechnik Stanisława, Pac Stanisława Od 1994 roku kołem kieruje Danuta Bąk. Pełne zapału członkinie KGW szły z duchem czasu angażując się dla społeczności wsi i środowiska. W  latach 70-tych organizowały kursy pieczenia i gotowania oraz wspomagały letnie dziecińce, wspólnie prowadziły hodowlę kurcząt, wypożyczalnię naczyń sprzętu gospodarstwa domowego,  wiły wieńce dożynkowe, brały udział  w procesjach kościelnych, zdobiły przydrożne kapliczki. Dekada lat 80-tych to stagnacja w działalności. Natomiast lata 90-te sprawiły, że wspólnie z OSP organizowane były zabawy taneczne i sylwestrowe a zysk przeznaczony był na wyposażenie remizy i sprzęt gospodarstwa domowego.  Od 2015 roku kolejne pokolenie KGW aktywnie udziela się krzewiąc kulturę ludową na dożynkach, piknikach, imprezach okolicznościowych. Biorąc udział w wojewódzkich konkursach kulinarnych i ogólnopolskich prezentacjach tradycyjnych potraw wiejskich. Nasze KGW podnosi również wiedzę z zakresu ekonomii społecznej biorąc udział w warsztatach i wizytach studyjnych. Uczestniczymy w kształtowaniu kreatywności i umiejętności praktycznych w sporządzaniu potraw w ramach projektu LOWiE. Oprócz realizowania się w kulinariach organizowane były wycieczki do Wieliczki, Łagiewnik, Lanckorony , Zakopanego i Bieszczady.  Spotkania z przedstawicielką  wizażu i makijażu firmy Mary Kay. Udział w wystawach rolniczych w Boguchwale, uczestnictwo w  międzynarodowych targach produktów i żywności wysokiej jakości EKOGALA 2018 w Jasionce k/Rzeszowa. Udział w Forum Kobiet Wiejskich w Rzeszowie. Od grudnia 2018 r. nasze koło liczące 14 członkiń zostało włączone do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Nasze osiągnięcia;

2019 rok

Zakwalifikowanie  do  II etapu najlepszej dziesiątki spośród 73 kół województwa podkarpackiego do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Bitwa Regionów 2019

I miejsce pretendujące do miana produktu tradycyjnego na Festiwalu Podkarpackich Smaków w Górnie 2019 w kategorii wyroby piekarnicze – za chleb lniany

Udział w I edycji konkursu kulinarnego pn „Smaki Pogranicza”na najlepszy produkt w ramach I podkarpackiego Festiwalu Kresowych Produktów Tradycyjnych w Bolestraszycach k/Przemyśla.

I miejsce  na II Bielinieckim Festiwalu Nalewek – Bieliniec 2019  za nalewkę z kwiatu czarnego bzu.

II miejsce w konkursie kulinarnym „Pyszne smaki lasowiackiej ziemii”podczas XII Królewskiego Jarmarku – Pysznica 2019  w kategorii dania jarskie

III miejsce – w konkursie kulinarnym  „Pyszne smaki lasowiackiej ziemii”podczas XII Królewskiego Jarmarku – Pysznica 2019 w kategorii dania mięsne.

2018 rok

I nagroda w XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „ Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki regionów”– Wierzawice 2018 na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy  w kategorii wyroby piekarnicze – za ciastka moczone w wodzie.

I miejsce  w wojewódzkim konkursie kulinarnym na produkt ze śliwką – Krzeszów „Powidlaki”- 2018    za golonki indycze w ostrym sosie śliwkowym.

II miejsce za „produkt z jeżyną” – Jeżowe 2018  za karkówkę w sosie jeżynowym na bazie czosnku i czarnego pieprzu.

Nagroda sponsora – na  imprezie folklorystycznej Włościańskie Jadło- Giedlarowa 2018,
w powiecie Leżajskim.  Impreza ma na celu promowanie polskiej zdrowej żywności, podtrzymywanie tradycji kulinarnych naszych przodków oraz kultywowanie rodzimego folkloru.

Udział 30.10.2018 w święcie myśliwych leśników i miłośników jeździectwa. w miejscowości Żabno w gminie Radomyśl nad Sanem  „Hubertus Nadsański” kultywujący tradycje myśliwskie i jeździeckie.

2017 rok

II miejsce w konkursie „chleb domowy i smarowidło do chleba”na dożynkach powiatu niżańskiego  –   Jarocin 2017  za chleb lniany z dżemem marchewkowo-pomarańczowym.

III miejsce za „produkt z jeżyną” – Jeżowe 2017 za pieczoną pierś z kurczaka w sosie jeżynowym.

III miejsce za „produkt miodem słodzony”- Bojanów 2017    za karkówkę z rusztu marynowaną w   miodzie.

2016 rok

I miejsce  w wojewódzkim konkursie kulinarnym na produkt ze śliwką – Krzeszów „Powidlaki” 2016       za kacze udka faszerowane śliwkami

Wyróżnienie   w konkursie kulinarnym  za pierogi z kaszą jaglaną i grzybami – w imprezie plenerowej. Harasiuki „Grzyby”2016

Członkinie KGW w Podolszynce Plebańskiej

  1. Bąk Danuta
  2. Bak Małgorzata
  3. Dechnik Stanisława
  4. Golec Agnieszka
  5. Jajak Marzena
  6. Jednacz Wiesława
  7. Jednacz Gabriela
  8. Kasprzyk Ewa
  9. Kasprzyk Monika
  10. Kuś Iwona
  11. Paruch Beata
  12. Pokora Ewa
  13. Roczniak Jolanta
  14. Socha Anna