• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Teatr Działalność GOK Krzeszów

< powrót

Amatorski Teatr Dramatyczny „KUŹNIA” działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie od kilku lat. W swoim dorobku artystycznym ma kilka montaży poetycko – muzycznych, jasełka, małe projekty okolicznościowe, występy na cyklicznej imprezie kulturalnej POWIDLAKI, oraz wiele innych małych form scenicznych.

Sztandarowym projektem grupy jest spektakl „Nowe przyszło” na motywach powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka”. Jest to pierwsza tak rozbudowana sztuka w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego „Kuźnia”.

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 50-tych ubiegłego stulecia w małej wiosce Taplary położonej wśród bagien w białostockim, gdzie od pokoleń ludzie żyją spokojnie i „po bożemu”, w ciemnocie i zabobonie. Wielki świat z jego wynalazkami szczęśliwie omija ich wioskę szerokim łukiem. Niestety pewnego dnia władze postanawiają przeprowadzić we wsi elektryfikację i otworzyć szkołę. Do Taplar przyjeżdża nauczycielka, która choć jest delikatną miastową panienką – zupełnie burzy ich dotychczasowy porządek. Taki właśnie groteskowy obraz wyłania się z fabuły najbardziej znanej powieści Edwarda Redlińskiego. Spektakl składa się z 3 aktów, w które widzów wprowadza narrator.

Do tej pory sztuka została przedstawiona w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie, Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku, Niżańskim centrum Kultury „Sokół” w Nisku, Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, Tarnobrzeskim Domu Kultury, oraz Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

OBSADA:

Dziadek – Marian Pawęzka

Kaziuk – Grzegorz Węglarz

Handzia – Jolanta Tabor

Ziutek – Luiza Samko

Nauczycielka – Magdalena Maruszak

Dunajka – Joanna Polnicka

Sąsiadka – Bożena Nowak

Dziad – Dorota Hudy

Narrator gościnnie – Krzysztof Gawryś

Akustyk – Jacek Grochowicz

Scenariusz i reżyseria – Elżbieta Sawicka