Zakończyły się warsztaty Fotograficzne z projektu Bardzo Młoda Kultura!!!

13 sierpnia 2018

Za nami kolejne warsztaty projektu „Krzeszów z Pasją – Krzeszowska Chata” w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej 2018 r. 8 i 9 sierpnia w Domu Kultury w Krzeszowie i na terenie miejscowości Krzeszów odbyły się zajęcia fotograficzne. Tym razem uczestnicy mieli okazję spotkać się z doświadczonymi fotografami, którzy przekazali niezbędną wiedzę na temat podstaw fotografii, sprzętu, pracy fotografa, czy wykonywania zdjęć różnymi technikami. Zajęcia prowadzone przez Michalinę Banaczyk zainteresowały zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. W pierwszym dniu warsztatów dowiedzieli się oni jak fotografować profesjonalnym sprzętem fotograficznym, ale także powszechnie używanymi na co dzień telefonami komórkowymi oraz poznali budowę i możliwości techniczne jednego i drugiego sprzętu. Po teoretycznym szkoleniu na temat ostrości, głębi ostrości, kadrowania, kompozycji, fotografii ludzi, pejzaży, fotografii ulicznej, uczestnicy udali się w plener, gdzie praktykowali zdobytą wiedzę. Nad rzeką San poszukiwali np. naturalnych ramek w których można wykonać portret, szukali perspektywy ze zbieżnymi liniami, wykonywali fotografię pejzażu i portrety oraz uzyskiwali mnóstwo praktycznych porad. Drugiego dnia warsztatów uczestnicy oglądali fotografie wykonane w plenerze i analizowali je wspólnie z Panią Michaliną i Bartłomiejem Banaczyk. Jak się okazuje wiele osób ma prawdziwy fotograficzny talent! Następnym etapem warsztatów było zapoznanie się z tajnikami tworzenia fotografii do filmu poklatkowego. Na podstawie osobiście wymyślonych scenariuszy uczestnicy wykonali serie zdjęć, z których kolejno zmontowano filmy poklatkowe. Ponadto ćwiczono wykonywanie fotografii na tzw. długim czasie naświetlania w specjalnie zaciemnionym pomieszczeniu Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie. Na koniec zajęć uczestnicy obejrzeli własnoręcznie stworzone filmy poklatkowe, co dało wiele radości i satysfakcji. Warsztaty stworzyły okazję do lepszego poznania zarówno siebie nawzajem, otaczającego świata i odkrywania w sobie nowych umiejętności i talentów. Zajęcia rozwijały umiejętność współpracy, spostrzegawczość, koncentrację oraz pozwoliły na wspaniałą wspólną zabawę na płaszczyźnie fotografii.