11 lutego 2019

Drodzy Państwo, drodzy sympatycy działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie!

16 lutego rok temu, w wieku 95 lat pożegnaliśmy naszą wspaniałą poetkę i malarkę  Panią Stanisławę Pudełkiewicz. Z tej to smutnej okazji 17 lutego 2019 roku GOK Krzeszów zaprasza wszystkich miłośników twórczości Pani Stanisławy na montaż poetycko-muzyczny pt. „Poezjo Moja Prosta” w wykonaniu Teatru Dramatycznego „KUŹNIA” oraz na wystawę Jej malarstwa.

Pani Stanisława Pudełkiewicz zasługuje na naszą pamięć. Była osobą niezwykle skromną, odeszła od nas też bardzo skromnie. A przecież pozostawiła po sobie tomiki wierszy, scenariusze, opowiadania oraz bardzo wiele obrazów malowanych technika olejną.

Była naszym cichym, lokalnym ambasadorem sztuki ludowej. Pamiętajmy o Niej! Liczymy na Państwa obecność w niedzielę 17 lutego o godz. 15:30.

Kilka słów o twórczości Pani Stanisławy Pudełkiewicz.

Pani Stanisława urodziła się 6 stycznia 1923 roku w Podolszynce Plebańskiej, zmarła 16 lutego 2018 r.

Mieszkała i tworzyła w Krzeszowie nad Sanem.  Pani Stanisława jest autorką wielu zbiorów poetyckich.

Dotychczas ukazały się:

• „Wiersze z Krzeszowa” – Sandomierz 1992 r.
  • „Przędza losu” – Lublin 1993 r.
  • „Uparte chłopskie kochanie” – Sandomierz 1994 r.
  • „Wiersze zebrane” – Warszawa 2000 r.
  • „Wiersze życiem dyktowane” – Stalowa Wola 2007 r.
  • oraz powieść pt. „Ksiądz Gabriel i życie, czyli filozofia według maluczkich” – Warszawa  2015 r.

Pani Stanisława Pudełkiewicz była również malarką, laureatką wielu konkursów malarstwa ludowego. Swoje prace malarskie wystawiała m.in. w Nisku, w Tarnobrzegu, w Sandomierzu, w Stalowej Woli, w Leżajsku i w Krzeszowie.

W 1997 r. zdobyła pierwsze miejsce w konkursie malarstwa ludowego.