Dożynki Powiatowe 2020 w Krzeszowie

25 sierpnia 2020

W niedzielne popołudnie, 23 sierpnia, w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie odbyła się uroczystość związana z obchodami Dożynek Powiatu Niżańskiego 2020. Ich tegoroczna forma była nieco odmienna niż zazwyczaj, niemniej jednak nie zabrakło tradycyjnych akcentów związanych ze Świętem Plonów.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną wywołaną pandemią COVID-19 Dożynki Powiatowe 2020 obchodzone były wyłącznie podczas Mszy Świętej Dziękczynnej. O godz. 14:30, tuż przed rozpoczęciem mszy, na placu kościelnym miała miejsce prezentacja wieńców dożynkowych przez delegacje ze wszystkich gmin z powiatu niżańskiego. Każdy z tych wieńców został uwieczniony na fotografiach, aby zaprezentować je później na facebookowym profilu Starostwa Powiatowego w Nisku. Tam bowiem będzie miał miejsce konkurs na najpiękniejszy wieniec w kategorii „nagroda publiczności”.

Msza Święta Dziękczynna rozpoczęła się o godz. 15. Pieśnią inaugurującą obchody Święta Plonów była „Ave Maria” w wykonaniu Jagody Szczębary. Podczas liturgii mszy świętej czytania wygłosili Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski. Modlitwie wiernych przewodniczyli natomiast Sołtys Krzeszowa Bożena Nowak oraz Przewodniczący Rady Gminy Krzeszów Zbigniew Bąk.

W trakcie mszy nastąpiło uroczyste wniesienie przed ołtarze kościoła – przy akompaniamencie skrzypaczki Gabrieli Dziedzic – dziewięciu wieńców dożynkowych. Na czele pochodu szła delegacja dzieci komunijnych (Klaudia Kołpa oraz Bartłomiej Błazik), która złożyła dary w postaci chleba oraz kwiatów. Z kolei pochód dożynkowy zamknęli starostowie tegorocznych dożynek, Bożena Nowak i Zbigniew Bąk, którzy wnieśli na ołtarz wino i wodę w ozdobnych ampułkach oraz kielich.

Dalszą część liturgii uświetniły pieśni dziękczynne w wykonaniu chóru dziecięcego w składzie: Agata Dziedzic, Gabriela Dziedzic, Klaudia Kołpa, Jagoda Szczębara, Patrycja Węglarz. Natomiast na zakończenie mszy wiersze o tematyce dożynkowej, autorstwa krzeszowskiej pisarki Stanisławy Pudełkiewicz, wyrecytowali Bożena Nowak i Arkadiusz Maruszak, artyści działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie Amatorskiego Teatru Dramatycznego „Kuźnia”.

Organizatorem dożynek był Starosta Powiatu Niżańskiego Robert Bednarz oraz Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski. Za koordynację całego wydarzenia odpowiedzialni byli pracownicy Starostwa Powiatowego w Nisku oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie. Nad oprawą muzyczną oraz częścią artystyczną pieczę sprawowała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Malwina Szałęga. Ze względu na fakt, iż całe wydarzenie odbywało się w Parafii Krzeszów, swój udział w przygotowaniach miał również ksiądz proboszcz Tomasz Winogrodzki.

Malwina Szałęga