• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG
Spotkania autorskie z podróżnikiem Michałem Szulimem

Relacja ze spotkań autorskich z Michałem Szulimem

13 maja 2021

We wtorek, 11 maja 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie, w ramach działalności gminnej biblioteki, odbyły się spotkania autorskie z Michałem Szulimem – podróżnikiem, autorem książek i bloga “Miejsce za Miejscem”, dziennikarzem, wokalistą zespołu Plateau. W spotkaniach udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych w Krzeszowie oraz seniorzy z gminy Krzeszów.

Pan Michał zabrał nas w fascynującą multimedialną podróż do niezwykle ciekawych zakątków świata, takich jak Madagaskar i Etiopia. Młodsza grupa widzów miała okazję uczestniczyć w spotkaniu pod nazwą „Alfabet Madagaskaru”, na którym literka po literce poznawali tę urokliwą wyspę na Oceanie Indyjskim. Podróżnik opowiadał o ciekawej faunie i florze, o ludziach, ich pracy i zainteresowaniach. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli przygotowaną przez niego prezentację dotyczącą Madagaskaru, a pytań ze strony ciekawych świata dzieci nie zabrakło. Szczególny zachwyt najmłodszych wzbudziły prezentowane zdjęcia uwielbianych przez nie lemurów, a także kameleonów, które na Madagaskarze uchodzą za zwierzątka obdarzane szczególną czcią.

Starsza grupa natomiast, miała wyjątkową okazję poznać życie wśród dzikich plemion Etiopii, ich obrzędy i zwyczaje. Podróżnik poprowadził wszystkich gości w nieznane i fascynujące miejsca – z dala od utartych szlaków turystycznych. Pan Michał zabrał publiczność przede wszystkim w odwiedziny do dzikich plemion: od najbardziej cywilizowanego Dorsi żyjącego z tkactwa, przez plemię Hamerów słynącego z charakterystycznych czerwonych fryzur, wymierające plemię Karo, aż po etiopskich celebrytów, czyli plemię Mursi. Podczas wykładów, oprócz wysłuchania ciekawych humorystycznych opowieści, słuchacze obejrzeli na dużym ekranie unikalne zdjęcia i filmy z podróży, a także poznali historie związane z rozwojem tego państwa oraz pomocą humanitarną udzielaną Etiopii przez inne kraje świata.

W nawiązaniu do przeprowadzonych spotkań, młodsza grupa uczestników dostała zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym o tematyce podróżniczej z atrakcyjnymi nagrodami i możliwością zaprezentowania swojego talentu szerszej publiczności, dzięki wystawie pokonkursowej w placówce biblioteki. Konkurs, którego myślą przewodnią będzie „Najciekawszy kraj, w którym nie byłem” ma przede wszystkim rozbudzić w najmłodszych wyobraźnię, kreatywność, pobudzić do działania i poszukiwań ciekawych miejsc.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.