• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Mały Skansen „Krzeszowska Chata” do zwiedzania zaprasza!

07 lipca 2021

Mały Skansen „Krzeszowska Chata”, to miejsce w którym zebrane zostały historyczne pamiątki, eksponaty oraz stare fotografie z terenu Krzeszowa i okolic. Jej powstanie miało na celu zgromadzenie dorobku społeczeństwa z dawnych czasów oraz pokazanie, szczególnie współczesnej młodzieży, jak kiedyś wyglądało życie w Krzeszowie, jakie były zwyczaje, obrzędy oraz jakimi przedmiotami posługiwano się w codziennym życiu. Wizyta w „Krzeszowskiej Chacie” pozwala więc choć na chwilę przenieść się w czasie i ocalić od zapomnienia tak cenne wspomnienia.

Krzeszowska Chata” powstała w 2018 roku w ramach projektu Podkarpacka Edukacja Kulturowa. Na ten cel zaadoptowana została stara piwnica, która do momentu remontu nie pełniła żadnej funkcji użytkowej. Wykonano schody, wejście zewnętrzne i doprowadzono pomieszczenie do stanu użytkowania. Pomieszczenie to wymagało generalnego remontu, począwszy od podłogi aż po sufit. Dziś jest wizytówką Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie, jak i całej gminy Krzeszów.

Podziemia krzeszowskiego GOK-u skrywają skarby przeszłości, takie jak zabytkowe meble, stare obrazy przekazane przez Krzeszowian, maszynę do pisania i zegar ścienny z lat 60/70 XX wieku, liczydło z lat 50/60 XX wieku, wrzeciono, radia lampowe, lampy naftowe, jak i zabytkowe aparaty fotograficzne i telefony na korbę oraz żelazka na węgiel z końca XIX wieku.

Ponadto w zbiorach „Krzeszowskiej Chaty” znajdziemy mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, takich jak żeliwne garnki z końca XIX wieku, dzbanki z gliny – niewypalone oraz wykonane z gliny kamionki, maselnice oraz butelki na oranżadę i karafki na alkohol, jak również tary i wyżymaczki do prania z początków XX wieku.

Materiały rolnicze stanowią również dużą część kolekcji zgromadzonej w skansenie. Znajdziemy w niej między innymi stare sierpy, kosy, łopaty do zboża, siekierki oraz drewniane koła do wozu z końca XIX wieku. W zbiorach „chaty” nie zabrakło także tradycyjnych ludowych strojów i starych chust, ręcznie wyszywanych.

W chwili obecnej „Krzeszowska Chata” doskonale sprawdza się jako punkt informacyjny gminy Krzeszów. W chacie zakupić można krzeszowskie pocztówki i przewodniki, a także książki autorstwa lokalnych artystów.

Krzeszowska Chata” otwarta jest w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 15:30. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oferują bezpłatne oprowadzenie po skansenie zarówno dla grup zorganizowanych jak i dla wszystkich tych, którzy indywidualnie chcą zapoznać się z kolekcją unikatowych eksponatów z minionych epok.