• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

„O recyklingu rozmawiamy, o planetę dbamy” – czwarty dzień ferii

19 stycznia 2023

„O recyklingu rozmawiamy, o planetę dbamy” to hasło naszego czwartego spotkania w ramach ferii. W związku ze zbliżającym się dniem bez opakowań foliowych, który przypada właśnie dziś, 23 stycznia, postanowiliśmy wykorzystać ten ostatni moment, naszego wspólnego czasu z dzieciakami na tak bardzo ważną sprawę, jaką jest recykling  i proekologiczne działania zmierzające do ochrony środowiska. Uważamy bowiem, że przyszłość naszej planety jest w rękach tych najmłodszych. To jedynie ich czyny w dorosłym życiu mogą odwrócić losy Ziemi. To oni mogą przywrócić równowagę pomiędzy człowiekiem a naturą.

Wstępem do tematu zajęć był film pt. „ Toy Story 4”, zdobywca Oscara 2020 za najlepszy długometrażowy film animowany w reżyserii Josha Cooley’a. Bohaterka bajki Bonnie zrobiła w szkolnej stołówce zabawkę z jednorazowego widelca, kolorowych drucików i z patyczka po lodach. Sztuciek, bo tak go nazwała, stał się dla niej jedną z ulubionych zabawek. Lecz Sztuciek nie może  zrozumieć, dlaczego nie znalazł się w śmietniku; przecież wszystkie, zużyte, plastikowe łyżki są tam wyrzucane. On nie wie, że będąc zwykłym śmieciem dostał drugie życie. Został nową, ukochaną zabawką Bonnie. Chudy, główny bohater „Toy Story”, chce nauczyć Sztućka jak być zabawką.

A naszym głównym celem było nauczenie dzieciaków, jak można zrobić całkiem nową rzecz z odpadów, materiałów już zużytych i niepotrzebnych. Nie trzeba generować kolejnych śmieci, uruchamiać kolejnych linii produkcyjnych, tworzących nowe plastikowe wyroby. Nie należy kupować nowych rzeczy, jeśli można zrobić coś ze starych. Wystarczy jedynie pobudzić swoją wyobraźnię, włożyć troszkę wysiłku i pracy i stworzyć „ coś z niczego”.

I nam się udało!!!! Każde dziecko zrobiło wspaniały bukiet kwiatów we flakoniku. Kwiaty wykonaliśmy z resztek papieru kolorowego, a wazon stanowiła część plastikowej butelki po mleku czy soku. Butelkę przyozdobiliśmy różnymi ozdobnymi aplikacjami, które kiedyś były elementami zdobiącymi np. ubrania.

Te piękne kompozycje kwiatowe na pewno w miniony weekend powędrowały do wielu babć i dziadków. Pokazaliśmy ich wnukom, że nie zawsze muszą kupować drogi prezent ze sklepu. Podczas wykonywania podarku rozmawialiśmy z uczestnikami o prawidłowej segregacji śmieci, o zużywaniu nadmiernej ilości jednorazowych woreczków i toreb foliowych.  Zastanawialiśmy się czym, można je zastąpić. Dzieci  z łatwością podawały świetne rozwiązania takie jak: torby materiałowe, kosze wiklinowe, lunchbox’y, które służą nam kilka lat.

Zachęciliśmy dzieci do pogłębienia tematu, zapraszając ich do naszej biblioteki. Niech książka „Basia i śmieci” Zofii Staneckiej zainspiruje ich do dalszych działań ratujących naszą Ziemię.  A ten recyklingowy bukiet niech stanie się przyczynkiem do rozmowy wnucząt z dziadkami o ochronie środowiska i ekologii.