• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

29 listopada 2023

Życzliwym być, nie tylko od święta!

21 listopada to data naszego ostatniego, wtorkowego spotkania w ramach zajęć kreatywnych w bibliotece. Tego dnia świat świętuje szalenie ważny dzień, a mianowicie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień Jest to święto ustanowione w 1973 roku jako reakcja na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem, jednocześnie jest to apel do przywódców krajów o rozwiązywanie problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny

Mija pół wieku, a wołanie o wejście na drogę dyplomacji, prowadzącą do konsensusu i pokoju między państwami jest niczym wołaniem w głuchą otchłań. Świat idzie w złym kierunku W 2023 roku wciąż trwa wojna na Ukrainie, rozpoczyna się kolejny konflikt – konflikt w Izraelu; tym samym świat grzebie ideę pokoju. Jeśli nie wrócimy do źródła i nie odbudujemy życzliwości w kontaktach międzyludzkich o życiu w zgodzie, spokoju i wolności możemy zapomnieć. Stąd właśnie tegoroczne hasło Dnia Życzliwości w Polsce brzmi: „Wróćmy do życzliwości”

Od czego zatem zacząć? Po prostu bądźmy przyjaźni Pomagajmy sobie, nie przechodźmy obojętnie wobec tych, którzy potrzebują pomocy, nie oczekujmy za wszystko zapłaty i nie upatrujmy we wszystkim własnego interesu. Bądźmy po prostu życzliwi i serdeczni. Wystarczy uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie!

Pamiętajmy – drobne gesty wiele znaczą ❤ O takich dobrych uczynkach pisze w wierszu „Dzień życzliwości” Jolanta Wybieralska. Ustąpienie miejsca w tramwaju starszej osobie, pomoc rodzicom w zakupach czy posprzątanie pokoju – potrzeba tak niewiele by pojawił się uśmiech na twarzy bliskiej nam osoby Czasami najprostsze: „Dzień dobry”, czy „Jak się masz?” potrafią „zrobić komuś dzień”

My z dzieciakami w ten wyjątkowy dzień pracowaliśmy nad kartkami podarunkowymi dla naszych bliskich; rodziców, przyjaciół czy rodzeństwa. Taka karteczka z miłymi słowami w środku to idealny sposób na dobry początek dnia

Pamiętajmy: „Każdego dnia witamy się i pozdrawiamy spotykanych ludzi. Uśmiech i serdeczność oraz dobre słowo niech zawsze nam towarzyszą na szlakach naszej podróży życia, nawet, gdy zawędrujemy bardzo daleko, do obcych krajów i na inne kontynenty.”

Uśmiechajmy się, bo przecież „Uśmiech robi dzień dobry”