Tup, tup, to ja jeż, fajny ze mnie zwierz – relacja z zajęć kreatywnych
Serwus Nasi Drodzy Przyjaciele! ![]()
Pragniemy podzielić się z Wami naszymi ostatnimi rozważeniami ze środowego spotkania
13 listopada to w kalendarzu świąt nietypowych Światowy Dzień Dobroci
To piękna inicjatywa, której celem jest podkreślenie znaczenia dobroci i życzliwości w harmonijnym współistnieniu narodów, ras, społeczeństw, a także w niezaburzonym związku człowieka z przyrodą ![]()
My postanowiliśmy wykorzystać ten dzień, aby zwrócić szczególną uwagę na problemy „braci najmniejszych”. Nasz wzrok skierowaliśmy na cudowne, niezwykłe stworzenia jakimi są jeże ![]()
![]()
Bowiem 10 listopada te sympatyczne i pożyteczne zwierzątka mają swoje święto ![]()
I choć, co prawda większość zdrowych jeży już sobie smacznie śpi zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gniazdku z liści i trawy ![]()
, to dla nas jest to moment, aby przedstawić rolę i znaczenie tych zwierzątek w ekosystemie
Jest to również dzień, w którym należy otwarcie powiedzieć, że jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą ![]()
Dobroć człowieka, skłonność do pomagania słabszym i bezbronnym, to właśnie klucz do uratowania tego gatunku
I nie chodzi tu o działania, które są kosztowne i wymagają dużego nakładu czasu i pracy. Chodzi o naszą większą wrażliwość i uważność na otaczający świat. Świat, który dzielimy z jeżami ![]()
Wystarczy zostawić w ogródku fragment gąszczu krzewów, nie zgrabione liście, czy część trawnika z nieskoszoną trawą, w ten sposób zapewniając bezpieczne schronienie dla jeża, a tym samym gwarantując sobie super sąsiedztwo i pożytecznego mieszkańca naszego ogrodu ![]()
Nasze zajęcia podzieliliśmy na trzy części. Na początku dzieci poznały świat jeży dzięki filmowi edukacyjnemu. Kolejnym zadaniem małych odkrywców był test pt. „Sprawdź się jeżowo”
Dzięki skupieniu i oglądaniu filmu z zaciekawieniem, na każde pytanie padały poprawne i bardzo szybkie odpowiedzi ![]()
Finałem naszego spotkania była praca plastyczna pt. „Jeż na tle jesiennej mozaiki” ![]()
Pamiętajmy o jeżach nie tylko dziś, lecz opiekujmy się nimi przez cały rok. Najważniejsza jest edukacja o potrzebach i nawykach jeży, to jest droga do ocalenia tego gatunku ![]()



