• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG
24. OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI - "KRZESZÓW 2021" OFICJALNIE ZAKOŃCZONY

Wirtualna wystawa poplenerowa – 24. Ogólnopolski Plener Malarski „Krzeszów 2021”

16 maja 2021

24. Ogólnopolski Plener Malarski – „Krzeszów 2021” oficjalnie zakończony!

Tegoroczny plener krzeszowski trwał równy tydzień i wzięło w nim udział 12 przyjezdnych oraz 13 lokalnych artystów. Mieliśmy przyjemność gościć artystów z różnych zakątków Polski, między innymi z Krakowa, Warszawy, Lublina, Rzeszowa. Rolę Komisarza Pleneru pełniła Pani Elżbieta Maria Sawicka z Krzeszowa.

Ten plener był inny niż wszystkie, nie tylko ze względu na obostrzenia pandemiczne. Po rocznej przerwie, po raz pierwszy w historii plenerów, gościliśmy u nas artystę rzeźbiarza – w metalu, kamieniu i drewnie – Pana Janusza Owsianego, w związku z czym ten plener można było określić jako malarsko-rzeźbiarski.

Artyści podczas tygodniowego pobytu w Krzeszowie, chłonęli inspiracje z różnych zakątków naszej urokliwej przyrody oraz architektury. Krzeszowskie tereny zaowocowały przypływem weny, którą podziwiać możemy w postaci fantastycznych obrazów, pełnych krajobrazów i charakterystycznych dla Krzeszowa widoków, oraz jednej rzeźby – rodem z meandrów Sanu.

Artyści nie tylko malowali, ale również i zwiedzali. Wycieczki krajoznawcze były szczególną okazją dla przyjezdnych artystów do poznania ciekawych miejsc Krzeszowa i okolic, takich jak góra „Owalona”, krzeszowski kirkut, kościół parafialny w Krzeszowie i izba pamięci „Wikarówka”, park dworski w Bielinach oraz Pałac Tarnowskich w Rudniku nad Sanem, a także „cudowne źródełko” w Krzeszowie Dolnym.

24. Ogólnopolski Plener Malarski – „Krzeszów 2021” został objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Jerzego Paula, który zakupił podobrazia dla artystów, Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza – fundatora statuetek oraz Wójta Gminy Krzeszów Stanisława Nowakowskiego, który również był fundatorem nagród dla artystów. Sponsorami oraz partnerami tegorocznego pleneru byli Teresa i Mieczysław Siery, Bogusław Tutka, Krzysztof Bełżek oraz Wawrzyniec Tutka – właściciel Restauracji i Hotelu „Babilon”.

Dzięki wsparciu życzliwych nam ludzi i artystów których mamy przyjemność gościć, idea krzeszowskich plenerów jest wciąż żywa i trwa, bez względu na okoliczności. I choć nie mieliśmy możliwości zorganizowania uroczystego zakończenia pleneru, pragniemy w zamian zaprezentować wirtualną wystawę prac poplenerowych oraz przybliżyć pokrótce sylwetki ich autorów. Za kilka dni natomiast opublikujemy relację video z przebiegu pleneru.

Przyjezdni Artyści:

1. DOROTA CHOMKO
Jest z pochodzenia krakowianką, absolwentką Papieskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski. Rysowanie i malowanie sprawiają jej tak ogromną radość, iż poświęca im praktycznie cały swój wolny czas. Wykorzystuje różnorodne techniki malarskie (olej, akryl, akwarela, tempera, pastel) i rysunkowe (węgiel, kredka, ołówek, tusz, pisak) oraz techniki mieszane i kolaż.

2. IRENA LORENC
Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Bardzo swobodnie i z dużą wrażliwością operuje farbami olejnymi. W sposób charakterystyczny tylko dla Niej wykorzystuje strukturę nakładania na siebie warstw farb. Zdecydowane ruchy szpachelką i efekty przenikających się warstw wprowadzają Nas w przedziwny koloryt zamknięty swoistą sennością.

3. AGNIESZKA NIŻEGORODCEW
Absolwentka studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. W latach 1973-2000 pracowała w Studiu Filmów Animowanych w Krakowie. Obecnie zajmuje się wyłącznie malarstwem. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych, indywidualnych i poplenerowych. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą oraz w Muzeum Ziemiaństwa w Pałacu w Dobrzycy. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Stowarzyszenia Marynistów. Mieszka i pracuje w Krakowie.

4. JÓZEF MACHAŁA
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarelę, pastel, rysunek. Interesuje go głównie dzika przyroda oraz stara, już niemal nieistniejąca wieś polska z przełomu XIX i XX w. Ma na koncie liczne wystawy głównie na terenie Podkarpacia. Artysta z reguły utrwala krajobrazy miejsc, w których bywał na plenerach. Z racji tego kronikarstwa sztuka Machały określana jest często jako artystyczny pamiętnik, w którym autor notuje obrazy czasu minionego.

5. JANUSZ OWSIANY
Artysta rzeźbiarz, urodził się, mieszka i pracuje w Chociemyśli w województwie dolnośląskim. Kamień, drewno lub metal ożywają, gdy wychodzą spod jego ręki. Niekiedy nadaje przedmiotom drugie życie . Odzyskuje na przykład od rolników stare lemiesze i przerabia je na prawdziwe dzieła sztuki. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych od 1983 roku w kraju i zagranicą. Od 1991 r. jest gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Twórczych w swoim rodzinnym mieście, podczas których artyści z wielu zakątków świata wymieniają swoje doświadczenia i wzajemnie się inspirują.

6. ZBIGNIEW PALKA
Zbigniew Palka to były redaktor graficzny „Gazety Krakowskiej”. Pochodzi z Chrzanowa i mieszka w Krakowie. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych im. Jana Matejki jednak dopiero po przejściu na emeryturę całkowicie poświęcił się malarstwu. Pasjonuje się szczególnie malarstwem kościołów.

7. TADEUSZ KWAŚNIK
Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (1963 r.) w pracowni Hanny Rudzkiej – Cybisowej. Rysunek studiował u Jonasza Sterna, a grafikę książki u Witolda Chomicza. Był wieloletnim nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych i Liceum Katolickim w Dąbrowie Górniczej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową. Prace artysty znajdują się w kilku muzeach i instytucjach oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka w Krakowie.

8. MARIA WIKTORIA MOSTEK
Absolwentka PLSP w Rzeszowie i Studium Pedagogicznego przy Politechnice Rzeszowskiej. Mieszka w Rudnej Wielkiej k. Rzeszowa. Głownie pejzażystka i portrecistka. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe oraz rysunek, pastele, akwarelę i techniki własne. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, udział w licznych wystawach zbiorowych, plenerach malarskich o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym.

9. MAŁGORZATA MARTYNIAK
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, malarka i projektantka tkanin. W swojej twórczości najchętniej stosuje techniki olejne, akwarele i pastele. Poza klasycznym malarstwem pejzażowym tworzy również obrazy abstrakcyjne, inspirowane naturą. Twórca autorskich projektów artystycznych, organizator i kurator wystaw, uczestnik i komisarz wielu plenerów malarskich. Pani Małgorzata jest członkiem ZPAP oraz z zamiłowania wolontariuszem w Muzeum Narodowym w Warszawie.

10. MARIANNA GRABOWSKA
Absolwentka PLSP we Wrocławiu, oraz ASP w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Wychowania Plastycznego oraz na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby – uzyskała dyplom w pracowni prof. Norberta Skupniewicza. Wieloletni pedagog i dyrektor MDK w Kole. Maluje przede wszystkim w technice olejnej. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

11. WIESŁAW F. BEDNARZ
Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom z Rzeźby bronił u prof. Sławomira Mieleszko w 1990 r. Pan Wiesław bierze udział w planerach w kraju i za granicą. Uzyskał wyróżnienie i Medal Prezydenta Republiki Włoskiej w XII Międzynarodowym Biennale Dantego w Rawennie w 1996 r. Od 2012 r. jest członkiem Grupy Artystycznej „Strefa Wyobraźni”.

12. JACEK KOŚMIŃSKI
Jacek Kośmiński urodził się w 1969 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest jednym z ostatnich uczniów mistrza pejzażu Jerzego Gnatowskiego. Znany z tego, że maluje głównie w plenerze, kontynuując dawne tradycje malarzy kazimierskich i grup artystycznych na trwałe zawiązanych z tym miasteczkiem. Nastrój jego obrazów podkreśla doskonale uchwycony światłocień i struktura pejzażu.

 

Lokalni Artyści:

1. HELENA PISULA
Artysta malarz, mieszka i tworzy w Krzeszowie. Z wykształcenia jest magistrem sztuki oraz projektantem wzornictwa artystycznego. Jej pasja przyczyniła się do rozwoju zainteresowań twórczych i kulturalnych wielu pokoleń Krzeszowian. Pani Helena przez kilka lat piastowała funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych i poplenerowych w całym kraju. Jej gobeliny, obrazy i collage zdobią wnętrza instytucji państwowych i osób prywatnych.

2. SYLWIA PIOTROWSKA
Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na wydziale pedagogiczno-artystycznym, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki. Była między innymi Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie oraz instruktorem zajęć artystycznych. Posiada ponad 20 lat doświadczenia artystycznego i 12 lat czynnej pracy w zakresie kultury i sztuki. Malarstwo również nie jest jej obce. Poza udziałem w wystawach zbiorowych, rozpoczęła prace nad swoją autorską wystawą.

3. MAŁGORZATA PAC
Artystka mieszka i tworzy w Krzeszowie. Pasjonuje się malarstwem olejnym i rysunkiem. Cały czas poszukuje swojego stylu malarskiego. Bierze czynny udział w plenerach malarskich organizowanych przez GOK Krzeszów oraz wystawach poplenerowych.

4. AGNIESZKA WILK
Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Krakowie, gdzie mieszkała od urodzenia. Obecnie mieszka i tworzy w Krzeszowie Górnym. Oprócz malarstwa zajmowała się ceramiką artystyczną i biżuterią. Ma w swoim dorobku kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych.

5. MONIKA KRUPA
Malarka z zamiłowania, mieszkanka Koziarni w gminie Krzeszów. Jej zainteresowania twórcze są różnorodne. Maluje obrazy olejne o tematyce związanej z przyrodą, fantastyką i religią. W swoich poszukiwaniach twórczych sięga po różnorodne techniki malarskie. Oprócz obrazów olejnych zajmuje się malarstwem ściennym, zdobieniem mebli. Ponadto wykonuje biżuterię artystyczną oraz zdobi różnego rodzaju przedmioty metodą decoupage. Jej pasją jest również fotografia. Pani Monika bierze czynny udział w plenerach malarskich oraz wystawach indywidualnych i poplenerowych.

6. ELŻBIETA SZCZĘBARA
Mieszka wraz z rodziną w Kamionce Kolonii. Od kilku lat uczestniczy w Krzeszowskich Plenerach. Panią Elżbietę można określić specjalistką od malowania portretów rodzinnych, głównie do tworzenia podobizn swoich czterech córek – Sylwii, Ewy, Marleny i Jagody. Zdarza jej się również malować krzeszowskie pejzaże.

7. EWA PIWOWAR
Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Obecnie studiuje grafikę w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Należy do naukowo-artystycznego studenckiego koła „Razem” oraz „Garfo”. Pasjonuje się grafiką, zarówno warsztatową jak i projektową. W swoich działaniach artystycznych lubi eksperymentować oraz poznawać nowe techniki. Szerzej interesuje się plakatem, ilustracją oraz w wolnych chwilach kaligrafią.

8. SYLWIA SZCZĘBARA
Ukończyła Liceum Plastyczne w Jarosławiu oraz studia na wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Jarosławiu jako nauczyciel. Brała udział m.in. w wystawach: Najlepsze Dyplomy ASP, KoMASK Masters Printmaking w Antwerpii. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i technikami graficznymi. Twórcze poszukiwania skupia na tematyce związanej z tożsamością człowieka. Interesuje się szeroko pojętą kulturą chłopską. Inspiracje czerpie z natury oraz podwórek i krajobrazów rodzinnej miejscowości.

9. AGNIESZKA DUL
Mieszkanka Goliszowca k. Stalowej Woli. Absolwentka Wychowania Artystycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Dyplom z Litografii broniła w Pracowni prof. Grzegorza Banaszkiewicza w 1999 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką projektową. Tematów do swojej twórczości poszukuje w starej fotografii, grafice artystycznej i literaturze jak również w naturze. Technika pani Agnieszki charakteryzuje się wyraźną fakturą i mocnymi kontrastami. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe.

10. DANUTA GAWEŁ
Mieszkanka Krzeszowa, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie. Jest związana artystycznie ze środowiskiem krakowskim i lubelskim. Eksponowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie Polski. Tworzy w różnych technikach: olej, akryl, pastel. Jej ulubionym tematem jest pejzaż. Dla Pani Danuty malowanie jest poetyckim przeżyciem. Fascynacja naturą pozwala jej doświadczać i widzieć to, co niezwykłe.

11. ELŻBIETA MARIA SAWICKA
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Mieszka i tworzy w Kamionce (gmina Krzeszów). Kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka plastyki. Obecnie pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie jako instruktor plastyki i teatru. Kilka lat była dyrektorem tej placówki kultury. Pani Elżbieta pasjonuje się malarstwem olejnym. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne oraz udział w licznych plenerach i wystawach poplenerowych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

12. ELŻBIETA BIS
Jest absolwentką rzeszowskiego Liceum Plastycznego, tworzy i mieszka w Rudniku nad Sanem. W 1985 roku rozpoczęła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu M.C. Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1990 roku. Przez wiele lat była nauczycielem plastyki. Należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. Zajmuje się wikliną artystyczną, malarstwem, grafiką i sztuką użytkową. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach.

13. ADRIAN WOLAŃCZYK
Absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Studiuje grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Głownie zajmuje się fotografią i filmem, w wolnych chwilach również rysunkiem i malarstwem. W swoich pracach porusza temat wolności. Z pomocą programów graficznych oraz generowanych przez siebie obiektów 3D tworzy interpretacje widzianej rzeczywistości. Na co dzień związany ze Szkołą Rysunku Zalubowski w Krakowie.