Akwarele Jana Stopczyńskiego

Akwarele Jana Stopczyńskiego – wystawa wirtualna

07 lipca 2021

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy prac nieżyjącego już artysty – Jana Stopczyńskiego – wieloletniego uczestnika krzeszowskich plenerów malarskich. Obecna wystawa jest drugą pośmiertną, prezentującą wyłącznie malarstwo akwarelowe artysty.

Jan Stopczyński urodził się w 1936 r. we Lwowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1961 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, brał aktywny udział (jako wystawca i organizator) w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. Od 1993 r. był wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Odznaczony srebrnym krzyżem zasługi i medalem „Zasłużonemu Dla Marynistyki Polskiej”. Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach w kraju, m.in.: Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Palki za udostępnienie zbiorów Jana Stopczyńskiego podczas 24. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego – „Krzeszów 2021”.

Realizacja i montaż filmu: Malwina Szałęga