• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Tłumy na I Krzeszowskim Kiermaszu Świątecznym

04 stycznia 2022

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie zapachniało świętami. W niedzielę 19 grudnia 2021 r. odbył się I Krzeszowski Kiermasz Świąteczny.

Świąteczne stroiki, ozdoby, dekoracje, rękodzieła jak i różnego rodzaju słodkości, pierniczki, a nawet oscypki wystawione przez przedstawicielki lokalnych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń oraz miejscowych artystów przyciągnęły do nas tłumy odwiedzających.

Koło Gospodyń Wiejskich z Łazowa stanęło na wysokości zadania i wiodło prym w sprzedaży przepięknych stroików oraz ozdób i dekoracji świątecznych, m.in. w postaci bombek, czy pluszowych skrzatów. Zaangażowanie pań z Łazowa i serce z jakim oddały się tej idei pozwoliło uwierzyć nam organizatorom w prawdziwą magię świąt i energię płynącą ze wspólnego działania.

Pracownia Tortów Artystycznych „Słodkie Fanaberie” z Rudnika nad Sanem uraczyła nas z kolei bogactwem rozkoszy dla podniebienia. Nie zabrakło tradycyjnych świątecznych pierniczków przystrojonych smakowitymi lukrowymi dekoracjami, efektownej chatki z piernika, czekoladowych bombek, orzechowych kulek i innych przepysznych słodkości.

Stowarzyszenie „Krzeszowianki” uderzyło w stronę „góralskiej” gastronomii wystawiając się z prawdziwymi oscypkami z Zakopanego okraszonymi dżemem żurawinowym w towarzystwie rozgrzewającej herbatki z cynamonem, goździkami i cytrusami. Jako przedstawicielki lokalnego folkloru, „Krzeszowianki” reklamowały również znane na całą okolicę krzeszowskie powidła, a nawet syropy i soki tłoczone na zimno.

Swój akcent świąteczny podczas I Krzeszowskiego Kiermaszu Świątecznego miało również Koło Gospodyń Wiejskich Koziarnia I, które wystawiło na sprzedaż świąteczne wianki na drzwi z wikliny oraz choineczki z szyszek. Ponadto podczas kiermaszu można było nabyć rękodzieło miejscowych artystów, w tym szydełkowane obrazki oraz kartki świąteczne, a także własnoręcznie wykonane magnesy.

To pierwsza edycja tego rodzaju imprezy w gminie Krzeszów, ale wysoka frekwencja oraz pochlebne opinie odwiedzających dają nadzieję na kontynuację kiermaszu świątecznego w następnych latach.