• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Dzień Jeża

10 listopada 2023

„Tup, tup, tup to ja jeż Fajny ze mnie zwierz. Dziś mnie poznacie i sami się o tym przekonacie.” – Dzień Jeża

Dziś swoje święto mają jeże I choć, co prawda większość zdrowych jeży już sobie smacznie śpi zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gniazdku z liści i trawy, to dla nas jest to moment, aby przedstawić rolę i znaczenie tych zwierzątek w ekosystemie ♻️ Jest to również dzień, w którym należy otwarcie powiedzieć, że jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą

Na ostatnim wtorkowym spotkaniu w ramach zajęć kreatywnych w bibliotece przedstawiliśmy właśnie postać tego kolczastego zwierzaka i rozmawialiśmy w jaki sposób można mu pomóc?

Dzieciaki bardzo ucieszyły się, kiedy poznały temat naszych zajęć Niewątpliwie sympatia z jaką darzymy te zwierzątka, to zasługa bajek i książeczek dla dzieci. Są to zwierzaki, które nikomu nie szkodzą, a wręcz są bardzo pożyteczne. Jeże to nasi sprzymierzeńcy w walce z wieloma szkodnikami niszczącymi uprawy. Ich pokarm to głównie uciążliwe dla ogrodników pędraki, chrząszcze, gąsienice i ślimaki.

Zamieszkanie jeża w naszym ogrodzie to powód do radości Dzięki temu ogród zyskuje swojego stróża i przyjaciela. Chcąc mu zapewnić przytulne i bezpieczne schronienie zostawmy w naszym zielonym zakątku gęstwinę krzewów, nieskoszonej trawy i trochę niezgrabionych liści To dla naszego ogrodowego pomocnika będzie idealne miejsce do odpoczynku i beztroskiego przespania mroźnej zimy

A jeśli mamy choć odrobinę zdolności stolarskich zbudujmy dla naszego jeża domek ☺️ Niech i on ma swoje cieplutkie gniazdko Pamiętajmy również, aby podczas prac ogrodowych być bardzo ostrożnym, zwłaszcza kosząc trawę czy wycinając chwasty by nie zranić tego bezbronnego zwierzaka

W rozmowie o jeżach zwróciliśmy również uwagę na fakt, iż są one jednym z najliczniejszych gatunków wśród ofiar kolizji drogowych Przywołaliśmy założenia kampanii „JEŻdzę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”. Z tego miejsca apelujemy do kierowców o ograniczenie prędkości i rozsądną jazdę A w imieniu wszystkich jeży prosimy: „Zanim podpalisz stertę liści i gałęzi, sprawdź czy przypadkiem w nich nie śpię. Dziękuję”

Pamiętajmy o jeżach nie tylko dziś, lecz opiekujmy się nimi przez cały rok Najważniejsza jest edukacja o potrzebach i nawykach jeży, to jest droga do ocalenia tego gatunku. W Dzień Jeża poznajmy tego słodkiego bohatera i nauczmy się jak mu pomagać. To przecież przesympatyczna, kolczasta kuleczka Nasze dzieciaki pracując w grupach stworzyły „Jeżyki – Solniki”, czyli.. jeżyki z masy solnej.

Ale to jeszcze nie koniec, obchody święta jeży przedłużamy! Na kolejnym spotkaniu poznamy jeże z bajek i baśni, i wrócimy do dalszej pracy nad naszymi „Jeżykami- Solnikami” Bo przecież każdy jeż jest piękny!