• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Warsztaty profilaktyczne pt. „Stop uzależnieniom”

13 czerwca 2024

Kolejny wtorek za nami! Tak jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu powoli nasze spotkania dobiegają końca. Przed nami długo wyczekiwane wakacje. Czas odpoczynku, czas wycieczek i zabawy. Ale wakacje to także idealna pora na nawiązywanie nowych kontaktów, znajomości-nie zawsze pożądanych. Dużo dzieci wyjeżdża na obozy i kolonie. Tam mają większą swobodę, kierowane ciekawością często ulegają namową nowych kolegów i sięgają po używki. Ta dziecięca ciekawość, pasja poznawania jest piękna i szalenie istotna w prawidłowym rozwoju dziecka, jednocześnie przy braku kontroli i wyznaczonych granic może prowadzić do ciemnych zaułków świata dorosłych. Spróbowanie tego, czego dorośli zazwyczaj zabraniają, alkoholu czy narkotyków to często bezmyślna próba odkrywania tajemnic dorosłości. Stąd też ogromna odpowiedzialność spoczywa na nas dorosłych, aby droga dzieciństwa małych odkrywców była pozbawiona wybojów i krętych ścieżek. Rodzice, pedagodzy muszą być świetnymi obserwatorami, towarzyszami, przyjaciółmi, ale i drogowskazami dla młodego człowieka. Niezwykle istotna w profilaktyce uzależnień jest edukacja. Wiedza na temat istniejących zagrożeń i niebezpieczeństw w otaczającym nas świecie to podstawa w budowaniu u dziecka silnych mechanizmów obrony przed nimi. Znajomość szkodliwości używek oraz konsekwencji wypływających z ich stosowania to fundament w walce z uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży.

Nasze zajęcia oparte były na prezentacji multimedialnej pt. „Stop uzależnieniom”. To ona wyznaczała bieg naszej dyskusji. Uczestnicy zajęć poznali definicje uzależnienia, oprócz skutków alkoholizmu czy nikotynizmu, rozmawialiśmy o uzależnieniach XXI w. takich jak: fonoholizm czy siecioholizm. Niestety coraz młodsze dzieci mają oznaki uzależnienia od telefonu lub Internetu.  Czasy, w których żyjemy stawiają przed rodzicami i wychowawcami ogromne zadanie w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Dobro każdego podopiecznego jest celem nadrzędnym pedagogów, stąd też edukacja i wychowanie, kontakt z rodzicami i wymiana wspólnych spostrzeżeń  z pewnością są korzystną prognozą w działaniach profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć i zniwelować problem nałogów wśród dzieci i nastolatków.

Uczestnicy zajęć poznali również jak rozwijać w sobie umiejętności bycia asertywnym i nie ulegać manipulacjom mediów, rówieśników czy nieznajomych. Podsumowaniem naszych działań było wykonanie przez dzieci plakatów pod hasłem: „Stop uzależnieniom”.  Sami oceńcie efekty naszych prac.