„Powidlaki 2024” już za nami!
„Powidlaki 2024” już za nami! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia, w szczególności naszym sponsorom, darczyńcom, patronom, współorganizatorom, partnerom.
„Powidlaki” to wydarzenie cykliczne, swoimi początkami sięgające lat 90-tych, które nawiązuje do kilkuwiekowej tradycji wysmażania powideł śliwkowych w miedzianym kotle bez dodatku jakiejkolwiek substancji słodzącej.
W tym roku odbyła się XXViI edycja tego wydarzenia. Nadrzędną wartością jaka przyświeca od wielu lat organizacji „Powidlaków” jest kultywowanie tradycji, promocja całego bogactwa kulturowego i historycznego Krzeszowa i okolic.
„Powidlaki” to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju ponieważ integruje wszystkie pokolenia. W grupach konkursowych często mamy połączenie rodzin (babcia, mama, córka, wnuczka), mając dowód na to, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dzięki udziale w tym wydarzeniu grupy kulinarne mają okazję zaistnieć, pokazać swój talent, kunszt kulinarny, jak również twórcze podejście do swoich korzeni.
Podczas tego wydarzenia odwiedza nas ponad 10 tysięcy osób. W większości są to całe rodziny, seniorzy, rodzice z małymi dziećmi, młodzież, przedstawiciele różnych grup artystycznych – począwszy od sztuki, rzeźby malarstwa, poprzez część muzyczną, smakową, wizualną. Dotykamy tu wszystkich zmysłów, a osoby wchodzące na teren wydarzenia zgodnie twierdzą, że czują się tak jakby wkroczyły w inny wymiar – do miasteczka, które na jeden dzień ożywa i tętni niesamowitą energią.
Organizując wydarzenie, jakim są „Powidlaki”, staramy się łączyć nowoczesność z tym, co znane, utarte, zapisane w naszych korzeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że Krzeszów to gmina bardzo mała, możemy śmiało powiedzieć, że udało nam się wypracować coś, co jest niezwykłe i warte utrzymania na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy czują się dowartościowani, chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy i są dumni z tego, że mieszkają na tych terenach.
Wydarzenie, które w 2024 roku świętowało XXVII edycję, zachowało poziom, który przez lata udało się wypracować ciężką pracą wszystkich osób zaangażowanych w to dzieło.