Krzeszów powidłami stoi

23 sierpnia 2024
Hej, hej jak się macie?
Spieszymy z kolejną relacją z wakacyjnych zajęć kreatywnych w Świetlicy w Krzeszowie Dolnym. Tym razem na naszych zajęciach gościliśmy Radną Rady Gminy Krzeszów, Panią Bożenę Nowak.

Pani Bożena to rodowita krzeszowianka, która od lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym naszej Gminy. To utalentowana cudowna pełna radości i ciepła osoba zawsze służąca dobrą radą i pomocą. Od lat zaprzyjaźniona z GOK Krzeszów, niegdyś chórzystka nieistniejącego już kameralnego chóru Sonante, obecnie aktorka Teatru Kuźnia.

Na naszą prośbę o przeprowadzenie warsztatów na temat krzeszowskiej tradycji powidlanej odpowiedziała pełną gotowością pomocy i szczerym entuzjazmem.

Przeprowadziła ona dla naszych małych wakacjowiczów prelekcję dotyczącą Powidlaków, które są naszym dziedzictwem kulturowym ️. To właśnie w Krzeszowie, ze względu na jego położenie, wyjątkowo obradzały drzewa owocowe zwłaszcza śliwki , które były jednym z głównych elementów składowych dań ️. Ze śliwek robiono powidła, które przyrządzano w miedzianych kotłach według starych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I o tym wszystkim bardzo ciekawie opowiadała Pani Bożena. Pokazała nam, jak wygląda kopyść, która była bardzo pomocna w procesie smażenia śliwek . Wyróżniała się ona na tle innych drewnianych łyżek swoją długością, co bardzo szybko zauważyły nasze dzieciaki . Swoją opowieścią o śliwkach krzeszowskich udało się pani Bożenie żywo zaciekawić uczestników spotkania. Ich pytań o dawne smażenie powideł było sporo, np.: pytano o śliwki robaczywki czy o sposób przechowywania gotowych już powideł. Na te i wiele innych pytań nasza gościni odpowiadała z wielką radością .

Kolejnym etapem zajęć była praca plastyczna . Tym razem postawiliśmy na malarską kompozycję złożoną z bukietu pięknych kwiatów i śliwek, mających odgrywać rolę pierwszoplanową na obrazie ️. Bo śliwka to nieodłączny element krzeszowskich Powidlaków.

Na zakończenie naszych przygód ze śliwkami wszyscy posmakowali krzeszowskich powideł i oczywiście pysznych śliwek. Co niektórzy odważyli się spróbować śliweczek pierwszy raz, co niezmiernie ucieszyło ich rodziców! Brawo!

Kończąc, chcemy serdecznie podziękować Pani Radnej Krzeszowa za wspaniale przeprowadzone warsztaty i za to, że od lat z tak wielkim zaangażowaniem i pasją promuje naszą powidlaną tradycję ❤

Dziękujemy!