"Cześć ich pamięci" - wspomnienie Wołynia '43

„Cześć ich pamięci” – wspomnienie Wołynia ’43

11 października 2021

W piątek, 8 października, w Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie gościliśmy prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – naukowca, wykładowcę, prezesa Instytutu Pamięci i Kresów, który wygłosił dla wszystkich gromadzonych prelekcję pod tytułem „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

Wykładowi towarzyszyła wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, którą można obejrzeć w dalszym ciągu na sali widowiskowej w GOK Krzeszów, do środy 13 października włącznie.

W wydarzeniu udział wzięli nauczyciele oraz uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Bystrem i w Krzeszowie, dla których była to niezwykle cenna lekcja historii. Swoją obecnością zaszczycił nas także Wójt Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, który również wyraził swoją wdzięczność za poruszenie tematu zbrodni wołyńskiej, tragicznego wycinka historii Narodu Polskiego, o którym należy pamiętać, a o którym wciąż mówi się tak niewiele…