• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Drugie Wakacyjne Zajęcia Kreatywne za nami

12 sierpnia 2023
Dzień Lwa – pamięci Lwa Christiana. 🦁
I kolejny dzień zajęć świetlicowych za nami! 🔟 sierpnia okazał się wielkim dniem; dniem, w którym swoje święto ma król zwierząt – majestatyczny lew. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Big Cat Rescue oraz National Geographic i ma ono zwrócić uwagę na to, jak wiele możemy stracić, jeśli dopuścimy do wyginięcia lwa. Wizja Afryki bez lwa to dla miłośników przyrody wręcz wizja apokaliptyczna.
❓ Czy jest ona możliwa?
❓ Czy świat fauny może zostać pozbawiony swojego króla?
Niestety populacja lwów maleje z roku na rok 😥 Obecnie szacuje się, że na całym świecie jest ich maksymalnie 25 tys. W Czerwonej Księdze IUCN lew afrykański figuruje w kategorii gatunków narażonych na wyginięcie, które może nastąpić stosunkowo szybko, natomiast indyjski podgatunek-lew azjatycki- został zaliczony do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.
❓ Co możemy zrobić, aby zapobiec wyginięciu króla zwierząt?
❓ Jak sprawić, aby wreszcie człowiek zrozumiał, że świat nie należy tylko do niego?
❓ Właśnie takie dni, jak 10 sierpnia, mają uświadomić nam, że jeszcze nie wszystko stracone?
❗Że możemy odwrócić ten chory bieg zdarzeń. Lwy możemy jeszcze uratować!
Za późno na pesymizm, należy zacząć działać! Stąd też i nasze spotkanie z małymi odkrywcami. To jaki będzie świat za kilkanaście lat i czy podczas safari w Afryce będzie można napawać się pięknem lwa, w ogromnym stopniu zależeć będzie od naszych dzisiejszych podopiecznych. Ich wiedza, wrażliwość na dobro i piękno to jedyne remedium na problemy XXI wieku.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy krótkim filmem 🎬przyrodniczym poświęconym lwiej rodzinie. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się jak wygląda środowisko i warunki życia tych zwierząt. Następnie przedstawiliśmy; co i kto zagraża lwom. I jak się okazuje nie mają one naturalnych wrogów wśród innych gatunków – oprócz człowieka.
Populacja lwów ciągle maleje. Przyczyny to:
➡️ kłusownictwo;
➡️ budowa dróg i miast;
➡️ wybijanie pożywienia lwów;
➡️ niszczenie ich środowiska naturalnego.
Przedstawiliśmy wspaniałą, wzruszającą więź lwa z ludźmi. Opowiedzieliśmy historię lwa Christiana. Lwa, który bezgranicznie pokochał swoich opiekunów. Christian pokazał, że zwierzęta potrafią kochać, pamiętać i są wiernymi towarzyszami człowieka, braćmi na zawsze ❤
Tym optymistycznym akcentem przeszliśmy w bajkowy świat króla zwierząt. Dzieci świetnie znają Simbę, głównego bohatera filmu pt.” Król lew”. Wspólnie nauczyliśmy się piosenki „Hakuna Matata”. To ona sprawiła, że buzie naszych małych ciekawskich stały się radosne. Wyrażenie „Hakuna Matata” nie jest przypadkowym zlepkiem słów. Słowa te zostały zapożyczone z języka Suahili, którego powszechnie używa się w Afryce: w Kongo, Kenii i Tanzanii. Oznaczają „nie martw się”. Wspólne śpiewanie tej piosenki dało nam wiele radości.
Po śpiewno-tanecznych 🎵🔔🔊zabawach przeczytaliśmy kilka wierszy poświęconych lwom. W jednym z wierszy lew postanowił skorzystać z usług fryzjera, ponieważ miał długą grzywę. Bohater wiersza swoimi odwiedzinami nieco fryzjera zestresował. Zainspirowani tym wierszykiem postanowiliśmy wykonać pracę plastyczną zatytułowaną „Lew z bujną grzywą”.
Wszyscy nasi kompani na koniec spotkania zostali uhonorowani tytułem przyjaciela lwa. Otrzymali pamiątkowy dyplom. Niech on zawiśnie na ścianach w Waszych domach i niech przypomina, że warto kochać świat z jego pięknem!!!
Dziękujemy za wspólnie spędzony, tak ważny, dla nas Dzień. Wszystkich Rodziców zachęcamy, aby razem z dzieciakami podczas nadchodzącego długiego weekendu obejrzeli film dokumentalny przedstawiający historię lwia Christiana. Film ten to: „Wołanie Christiana sprzed 40 lat o pomoc dla Afryki. Jeśli zdoła pobudzić świadomość na rzecz ochrony przyrody i zagrożonych gatunków to będzie wspaniałe dziedzictwo, które nam zostawił”.
Dziękujemy wszystkim ❤
BIO:
Lew Krystian- krótka historia Lwa, który został wypuszczony na wolność
Lew o imieniu Krystian część 1