„Pokochać jesień” – pierwsze kreatywne zajęcia w nowym semestrze
„Pokochać jesień”
Lato minęło. Czas wakacyjnego odpoczynku dobiegł końca
Pierwszego września, przypomniał o tym wszystkim uczniom, rozbrzmiewający w szkole dzwonek; zapraszający do klas.
A u nas w Gminnym Ośrodku Kultury rozwiązał się znów „pełen pomysłów worek na każdy wtorek”.
Pierwsze zajęcia rozpoczęliśmy września. I choć za oknem świeciło piękne słońce to kalendarz przypominał nam, że to już jesień. Przywitaliśmy ją w sobotę, września. W tym roku jesień kalendarzowa zbiegła się z jesienią astronomiczną, jednak musimy pamiętać, że nie zawsze tak się dzieje. Data ta jest ruchoma, zależy ona od położenia Słońca względem Ziemi na niebie.
września miała miejsce równonoc jesienna i dzień trwał tyle samo co noc. Teraz już dnia będzie systematycznie ubywać. Podczas jesieni dzień krótszy jest niż noc, ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa a nocy przybywa. Te wszystkie pojęcia poznaliśmy dzięki wierszykowi Izabeli Michty z książki „Co warto wiedzieć o przyrodzie”.
Rozmawialiśmy o zmianach, jakie jesienią zachodzą w świecie roślin i zwierząt. Z nostalgią wspominaliśmy spacerującego po łące boćka, kukającą w letnie poranki kukułeczkę czy wspaniałego ptasiego śpiewaka – słowika. Odleciały one do cieplejszych krajów. Ptaki te robią to, ponieważ podczas zimy mają utrudniony dostęp do pożywienia. Wyjaśniliśmy także dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i po co drzewa je zrzucają. A powstałe dzięki temu wielkie kupy kolorowych liści w parkach mogą być źródłem fajnej zabawy
Choć jesień nie wszystkim kojarzy się dobrze; to jednak, jest to jedna z piękniejszych pór roku. Kolorowe liście, czerwone jabłuszka, dorodne prawdziwki czy brązowe kasztany to nieodłączne elementy jesiennego krajobrazu
Właśnie; tak, jesień widziało wielu znanych poetów, którzy poświęcili jej wspaniałe wiersze. Zachęciliśmy dzieciaki do zapoznania się z takimi utworami jak: „Pani Jesień” Zofii Dąbrowskiej, „Jesienią” autorstwa Marii Konopnickiej i „Pokochaj jesień” pióra Tadeusza Karasiewicza. Rada nasza :„Na jesienne szarugi; dobry zawsze wierszyk nie za długi”.
Gdy przychodzi późniejsza jesień, ta trochę bardziej szarawa, chłodniejsza, z długimi wieczorami to warto czas ten spędzić z dobrą książką i kubkiem ciepłej herbatki z cytryną. Jesień bowiem ze względu na swoje wahania temperatur jest okresem spadku naszej odporności. Pamiętajmy więc, aby ciepło się ubierać, jeść dużo warzyw i owoców, i starać się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Spacery po parku czy lesie to świetny sposób na aktywny odpoczynek.
Nie możemy zapominać także o tym, że jesień to wspaniały czas dla wszystkich miłośników grzybobrania Pamiętajcie jednak, żeby zawsze zbierać grzyby pod okiem dorosłych. Przygotowaliśmy wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące bezpiecznego grzybobrania. Warto zapoznać się z nimi, wybierając się do lasu na grzyby.
Dobrym pomysłem na jesienne, długie wieczory jest rysowanie, malowanie czy chociażby fajne relaksujące kolorowanki dla każdego, niezależnie od wieku. Artterapia to dokonały sposób na gorsze, pochmurne i ponure dni. My na naszych zajęciach zrobiliśmy kolorowe parasole dla rodziny listków, bo „na jesienne smutki pomoce są wesołe z liści ludki”.
Prace uczestników zajęć można już zobaczyć na naszej wystawie.Zapraszamy