• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

„Pokochać jesień” – pierwsze kreatywne zajęcia w nowym semestrze

29 września 2023

„Pokochać jesień”

Lato minęło. Czas wakacyjnego odpoczynku dobiegł końca ⏳

Pierwszego września, przypomniał o tym wszystkim uczniom, rozbrzmiewający w szkole dzwonek; zapraszający do klas.

A u nas w Gminnym Ośrodku Kultury rozwiązał się znów „pełen pomysłów worek na każdy wtorek”.

Pierwsze zajęcia rozpoczęliśmy 2️⃣6️⃣ września. I choć za oknem świeciło piękne słońce ☀️ to kalendarz przypominał nam, że to już jesień. Przywitaliśmy ją w sobotę, 2️⃣3️⃣ września. W tym roku jesień kalendarzowa zbiegła się z jesienią astronomiczną, jednak musimy pamiętać, że nie zawsze tak się dzieje. Data ta jest ruchoma, zależy ona od położenia Słońca względem Ziemi na niebie.

2️⃣3️⃣ września miała miejsce równonoc jesienna i dzień trwał tyle samo co noc. Teraz już dnia będzie systematycznie ubywać. Podczas jesieni dzień krótszy jest niż noc, ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa a nocy przybywa. Te wszystkie pojęcia poznaliśmy dzięki wierszykowi Izabeli Michty z książki „Co warto wiedzieć o przyrodzie❓❓”.

Rozmawialiśmy o zmianach, jakie jesienią zachodzą w świecie roślin i zwierząt. Z nostalgią wspominaliśmy spacerującego po łące boćka, kukającą w letnie poranki kukułeczkę czy wspaniałego ptasiego śpiewaka – słowika. Odleciały one do cieplejszych krajów. Ptaki te robią to, ponieważ podczas zimy mają utrudniony dostęp do pożywienia. Wyjaśniliśmy także dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i po co drzewa je zrzucają. A powstałe dzięki temu wielkie kupy kolorowych liści w parkach mogą być źródłem fajnej zabawy

Choć jesień nie wszystkim kojarzy się dobrze; to jednak, jest to jedna z piękniejszych pór roku. Kolorowe liście, czerwone jabłuszka, dorodne prawdziwki czy brązowe kasztany to nieodłączne elementy jesiennego krajobrazu

Właśnie; tak, jesień widziało wielu znanych poetów, którzy poświęcili jej wspaniałe wiersze. Zachęciliśmy dzieciaki do zapoznania się z takimi utworami jak: „Pani Jesień” Zofii Dąbrowskiej, „Jesienią” autorstwa Marii Konopnickiej i „Pokochaj jesień” pióra Tadeusza Karasiewicza. Rada nasza :„Na jesienne szarugi; dobry zawsze wierszyk nie za długi”.

Gdy przychodzi późniejsza jesień, ta trochę bardziej szarawa, chłodniejsza, z długimi wieczorami to warto czas ten spędzić z dobrą książką i kubkiem ciepłej herbatki z cytryną. Jesień bowiem ze względu na swoje wahania temperatur jest okresem spadku naszej odporności. Pamiętajmy więc, aby ciepło się ubierać, jeść dużo warzyw i owoców, i starać się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Spacery po parku czy lesie to świetny sposób na aktywny odpoczynek.

Nie możemy zapominać także o tym, że jesień to wspaniały czas dla wszystkich miłośników grzybobrania Pamiętajcie jednak, żeby zawsze zbierać grzyby pod okiem dorosłych. Przygotowaliśmy wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące bezpiecznego grzybobrania. Warto zapoznać się z nimi, wybierając się do lasu na grzyby.

Dobrym pomysłem na jesienne, długie wieczory jest rysowanie, malowanie czy chociażby fajne relaksujące kolorowanki ✂️ dla każdego, niezależnie od wieku. Artterapia to dokonały sposób na gorsze, pochmurne i ponure dni. My na naszych zajęciach zrobiliśmy kolorowe parasole dla rodziny listków, bo „na jesienne smutki pomoce są wesołe z liści ludki”.

Prace uczestników zajęć można już zobaczyć na naszej wystawie.Zapraszamy