• Zasób 10

  Szary kontrast

 • Zasób 12

  Zaznacz linki

 • Zwiększ font

 • Zasób 11

  Normalny font

 • Zmniejsz font

 • Wysoki kontrast

 • Zrestartuj ustawienia

Zamknij WCAG

Sowa – mądra głowa, tematem kreatywnych zajęć w bibliotece

20 maja 2024

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek postanowiliśmy z dzieciakami porozmawiać o zaletach czytania książek. Przy omawianiu tego zagadnienia pomogły nam nasze wspólnie zrobione sówki. Każda sowa, która „przyfrunęła na gałązkę drzewa” przyniosła ze sobą odpowiedź na pytanie: dlaczego warto czytać książki? Tych korzyści, które płyną z czytania książek jest mnóstwo i można je wymieniać bardzo długo. Czytanie usprawnia i ćwiczy pamięć, inspiruje, poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, rozwija wrażliwość. Warto tutaj przytoczyć słowa profesora Zbigniewa Kwiecińskiego przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego: „Czytanie dzieciom wartościowych książek, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju krytycznego myślenia, mądrości życiowej, wyobraźni i wrażliwości moralnej. To droga do uczestnictwa w kulturze i jej współtworzenia. Umiejętność korzystania z tekstów pozwala radzić sobie z koniecznością wielokrotnej zmiany naszych dróg zawodowych i życiowych”.

Dzieci dzięki „Sówkom Radulkom” jednogłośnie zgodziły się, że czytanie książek to najlepszy sposób, aby zdobyć wiedzę z różnych dziedzin życia. Zainteresowane naszymi sówkami postanowiły poszukać informacji na temat tych ptaków. Przydatna w tym okazała się książka Doroty Sumińskiej pt.” Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt.” Znalazły w niej odpowiedź na pytanie: dlaczego sowa ma oczy osadzone inaczej niż inne ptaki i co to jest szlara? Dzieci dowiedziały się, iż sowy charakteryzują się przede wszystkim świetnym wzrokiem i bardzo dobrym słuchem. Ptaki te dzięki swojemu przenikliwemu, mądremu spojrzeniu i wielkiej głowie zyskały miano mądrej głowy. Prawdopodobnie to, że dziś kojarzymy sowę z wiedzą i właśnie z mądrością wzięło się z dawnych mitów z mitologii greckiej, w której bogini mądrości i sztuki Atena była często przestawiana właśnie razem z sową. Uczestnicy zajęć pochwalili się, że z bajek o przygodach Kubusia Puchatka znają taką Sowę Przemądrzałą. Ta słynna sowa umie pisać i czytać, co bardzo wyróżnia ją spośród mieszkańców Stumilowego Lasu.

Zachęciliśmy również dzieciaki do poznania sowy z wiersza Jana Brzechwy. Ta sowa mieszka w leśnej dziupli na południe od Rogowa i jest strasznie zajęta, bo czyta przez całą noc aż do rana, co bardzo się nie podoba innym ptakom. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy przestrzenną sowę z kolorowych arkuszy papieru. Niech będą one ozdobą naszych domowych biblioteczek i przypominajką o tym, aby sięgać jak najczęściej po książki, bo „ w książkach jest wszystko. Czytajcie książki, bo uszlachetniają serca, kształtują rozum, hartują wolę i kształtują charakter.”.