W czasie zajęć kreatywnych czytamy z sercem

04 października 2024

Witajcie!
Z radością dzielimy się kolejną relacją z zajęć kreatywnych w naszej bibliotece. Tym razem rozmawialiśmy z uczestnikami o tym, jak ważne jest, aby od najmłodszych lat dbać o serce ❤️. Poruszyliśmy ten istotny temat, ponieważ nasza biblioteka już po raz trzeci aktywnie uczestniczy w IV edycji akcji „Czytamy z sercem”. W dniach od 29 września do 5 października, biblioteki w całej Polsce organizują działania promujące czytelnictwo , wiedzę o sercu wśród dzieci i młodzieży, jego symbolikę, a także rozwijanie wrażliwości na potrzeby osób chorych oraz zdrowy styl życia jako formę przeciwdziałania chorobom sercowo-naczyniowym ‍♀️.

Pomysłodawczynią oraz koordynatorką tego niezwykłego projektu jest pani Małgorzata Ficoń. Łącząc dwa ważne święta – Światowy Dzień Serca i Dzień Głośnego Czytania – stworzyła inicjatywę, której celem jest uświadomienie, jak wiele możemy zrobić, aby nasze serce pracowało prawidłowo przez długie lata, nawet ponad sto! Oprócz oczywistych zdrowych nawyków, takich jak ruch ‍♂️, zbilansowana dieta bogata w warzywa i produkty pełnoziarniste , nasze serce potrzebuje również odpowiedniej dawki dobroci, wrażliwości i czułości . Takie pozytywne uczucia może mu dostarczyć literatura piękna – czytanie na głos wpływa relaksująco na serce, redukując stres o 60% już po 6 minutach lektury .

Podczas naszych zajęć zachęciliśmy dzieci do lektury książki Róży Hajkuś pt. „Budowa twojego ciała”. Autorka w prosty i interesujący sposób wyjaśnia, jak funkcjonują organy w naszym ciele, za co odpowiada każdy z nich i co się dzieje, gdy ich działanie jest zakłócone .

Po wspólnej dyskusji przystąpiliśmy do pracy technicznej ✂️. Dzieci starały się wykonać „koszyczek-serduszko” ❤️. Zadanie nie było łatwe, ale wszyscy podjęli wyzwanie, wykazując się dużą cierpliwością . Koszyczki, wypełnione małym upominkiem , wrócą do dzieci na kolejne zajęcia. Na zakończenie zostawiamy Was z ważnym przesłaniem z książki Róży Hajkuś: „Ciało to twój wierny przyjaciel – zasługuje, by je tak traktować”